A Magyar CIVINET 2021. február 24-én tartotta meg 19. találkozóját, mely az elmúlt néhány eseményhez hasonlóan a virtuális térben zajlott. A Szemléletformálás és kommunikáció a városi közlekedésben címen megtartott félnapos webináriumon hat előadás járta körül a témát.
Felvezetésként Ekés András a Mobilissimus ügyvezetője beszélt a téma apropójáról, illetve a korábban lezárult CIVITAS Prosperity projekt kapcsolódó eredményeiről. Utóbbi kapcsán kiemelt figyelmet kapott a fenntartható városi mobilitástervezés (SUMP) módszertan, melynek egyik alappillére az érintettek bevonása, a közösségi tervezés, ahol a lakosság, a szakemberek, a civil képviseletek és a település döntéshozóinak szempontjai is érvényesülnek a terv kialakítása során. A városi közlekedéssel kapcsolatos kommunikáció területéről András érdekes példákat hozott az elmúlt harminc évből, szemléltetve a kommunikáció jellegének és stílusának változását, az üzenetek megfogalmazásának módját, valamint, hogy hogyan hódítottak teret egyre inkább a szolgáltató központú kommunikációs elemek helyett az utasok legjobb informálását előtérbe helyező tájékoztatások a klasszikus hirdetményektől és különböző menetrendi arculatoktól kezdve a közösségi média adta lehetőségekig. András kiemelte a koronavírus járvány alatti kommunikáció szerepét is, melyről egy későbbi előadásban részletesebben is szó volt.
A következő előadó Szabó Noémi, a Mobilissimus várostervező szakértője volt, aki az egri SUMP, valamint a SUNRISE H2020 projekt keretein belül szerzett kommunikációs tapasztalatairól beszélt. Megismerhettük az egri SUMP során alkalmazott közösségi tervezés eszközeit: problémafeltáró kérdőív, reprezentatív kérdőív a célokról és a projektekről, valamint szakmai és lakossági fórumok, melyek keretében bevonásra kerültek a különböző érintettek. A projekt keretén belül közlekedési szemléletformáló videók is készültek kisiskolások bevonásával, e kisfilmek nagyon népszerűek lettek az egriek körében. A SUNRISE projekt keretében egy konkrét mintaterületen a zuglói Törökőrön a gyakorlatban is tesztelésre kerültek a különböző közösségi tervezési eszközök, mint például térképes problémafeltárás helyszíni kitelepüléssel, tematikus problémafeltáró séták mozgásukban korlátozottakkal (pl. vakok és gyengénlátók, kerekesszékesek), projektek tesztelése (pl. sétálóutca kialakítása időszakos utcalezárással).